Konceptualizacja oparta na holistycznym rozumieniu sytuacji klienta

Prowadząca: dr Evelyn Sandeen – psycholożka kliniczna i psychoterapetka. Doktorat z psychologii klinicznej uzyskała na Uniwersytecie Stony Brook w Nowym Jorku. Zajmuje się prowadzeniem psychoterapii dorosłych z doświadczeniem traumy, a także prowadzi szkolenia i konsultacje z pracownikami z sektora zdrowia.

Podczas wystąpienia zostały przedstawione i omówione podstawowe ramy dla oceny funkcjonowania i konceptualizacji przypadku w sposób, który ukierunkowuje leczenie osoby z wieloma objawami zaburzeń, w tym zaburzeń związanych z traumą.

Dzięki szkoleniu poznasz  nowy rodzaj konceptualizacji, która obejmuje ocenę funkcjonowania pacjenta na kilku obszarach, które zostały wyłonione na podstawie badań, jako mające wpływ na zdrowie psychiczne.

Strategie DBT w czasach kryzysu

Prowadząca: prof. Jill H. Rathus, wykładowczyni Long Island University, USA, autorka programów DBT dla młodzieży i dorosłych oraz osób doświadczających przemocy.  Jedna z najwybitniejszych specjalistek DBT, bliska współpracowniczka twórczyni DBT Marshy M. Linehan.

Dialektyczna terapia behawioralna (DBT) to psychoterapia oparta na dowodach naukowych, której tworzenie rozpoczęło się od starań na rzecz leczenia zaburzeń osobowości i konfliktów interpersonalnych.  DBT może być przydatna w leczeniu zaburzeń nastroju, myśli samobójczych i zmiany wzorców zachowań, takich jak samookaleczanie i nadużywanie substancji. 

Zagrożenie samobójstwem – jak wybrać życie z pomocą terapii poznawczo - behawioralnej

Prowadzący: prof. Cory F. Newman – psycholog, psychoterapeuta, wykładowca superwizor Jest dyrektorem Centrum Terapii Poznawczej i profesorem psychologii w Perelman School of Medicine na Uniwersytecie Pensylwanii

Wśród osób dotkniętych wojną i uchodźców ryzyko samobójstw staje się większe. Pomagając im w kryzysowych sytuacjach, warto byśmy jako specjaliści, nie tylko  wiedzieli do jakich technik pracy się odwołać, ale również abyśmy w tej sytuacji dbali o siebie.

CPT – terapia przetwarzania poznawczego w leczeniu traumy

Prowadząca: prof. Patricia Resick – wykładowczyni psychologii w Duke University Medical Center, była prezeska  Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Stresem Pourazowym oraz Stowarzyszenia Terapii Behawioralnych i Poznawczych. Współtwórczyni terapii przetwarzania poznawczego (CPT).

Dzięki szkoleniu będziesz mieć niepowtarzalną możliwość zdobycia konkretnej, rzetelnej wiedzy na temat leczenia osób dotkniętych traumą z pierwszej ręki – od prof. Patricii Resick – twórczyni terapii przetwarzania poznawczego CPT!

Jak zapobiegać i jak radzić sobie z obniżonym nastrojem?

Prowadzący: prof. Ricardo F. Muñoz – profesor psychologii klinicznej na Uniwersytecie Palo Alto i badacz zajmujący się zapobieganiem i leczeniem depresji

Jeśli cierpisz czasami na stany depresyjne i chcesz się dowiedzieć jak zapobiegać i jak radzić sobie z  obniżonym nastrojem, to seminarium jest dla Ciebie!

Od jednego z największych autorytetów zapobiegania depresji, prof. Ricardo F. Muñoz z USA, dowiesz się jak wykorzystywać sposób swojego myślenia i swoje zachowania by polepszyć swoje samopoczucie.

Techniki terapii poznawczej w zaburzeniach pourazowych. Rozwijanie umiejętności – cz. II

Prowadzący: dr n. med. Babak Najand – psychiatra, terapeuta poznawczo-behawioralny z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem pracy z pacjentami z doświadczeniem traumy, pochodzącymi z różnych środowisk w Australii i w Iranie

Jest to druga część szkolenia na temat technik poznawczych wykorzystywanych w pracy z pacjentem, który doświadczył traumy. Film jest praktyczną ilustracją wykorzystania tych technik.

„Mam tyle rzeczy w brzuchu” – Psychoanalityczne spojrzenie na traumę.

Prowadząca: Silvia Peplinski – psycholożka i psychoanalityczka jungowska, prowadząca prywatną praktykę w Monachium, członek niemieckiego stowarzyszenia jungowskiego (DGAP), wykładowca psychologii rozwojowej i psychoterapii psychodynamicznej.

Podczas spotkania na żywo, w celu zilustrowania i omówienia powyższych koncepcji, prowadząca omówiła konkretny przypadek leczenia pacjentki. Ze względu poufność informacji klinicznych nie został umieszczony w nagraniu. Widzowie mają natomiast możliwość zapoznania się z częścią teoretyczną szkolenia.

Pomagając pomagającym: TPB osób pracujących w obszarze ochrony zdrowia psychicznego

Prowadzący: Prof. Frank M. Dattilio – psycholog, psychoterapeuta,wykładowca w Harvard Medical School oraz Clinical Associate na University of Pennsylvania School of Medicine.

Szkolenie dotyczy praktycznej i konkretnej pomocy pomocnikom, czyli wszystkim osobom pracującym w obszarze ochrony zdrowia psychicznego, w  radzeniu sobie z własnym poczuciem przytłoczenia, gdy mają do czynienia z trudnymi, bolesnymi i stresującymi sytuacjami. Wykład został wcześniej zaprezentowany profesjonalistom zajmującym się ochroną zdrowia psychicznego na całym świecie.

Intruzywne wspomnienia traumy

Prowadząca: prof.  Emily A. Holmes – psycholożka, psychoterapeutka,wykładowczyni  na Wydziale Psychologii Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji oraz na Wydziale Neuronauki Klinicznej w Karolinska Institutet w Sztokholmie.

Dzięki szkoleniu poznasz: Nowatorskie, krótkotrwałe i powtarzalne podejście do interwencji u pacjentów z traumą, oparte na dowodach naukowych – ideę redukcji natrętnych obrazów traumy za pomocą zadań równoległych. Implikacje tej metody dla obecnej sytuacji w Ukrainie związanej doświadczeniem traumy. Charakter i okoliczności pojawiania się intruzywnych, emocjonalnych obrazów mentalnych po traumie. Metody i wskazówki jak wspierać dbanie o zdrowie i dobrostan psychiczny uchodźców.

W obliczu katastrofy: rola lęku, zamartwiania się i ruminacji

Prowadzący: prof. David A. Clark psycholog, psychoterapeuta, emerytowany profesor na Wydziale Psychologii Uniwersytetu New Brunswick w Kanadzie, były dyrektor programu doktoranckiego z psychologii klinicznej. Szkolenie w zakresie terapii poznawczej odbył pod kierunkiem prof. Aarona T. Becka – twórcę terapii poznawczej.

Pojęcie “katastrofy” często pojawia się w obszarze terapii poznawczo-behawioralnej (TPB) w przypadku strachu, niepokoju i zmartwienia. Katastrofizacja, którą obserwujemy w kontekstach terapeutycznych czasu pokoju, obejmuje przesadne myślenie i nieprzystosowawcze radzenie sobie z problemami życia codziennego, a nawet wyobrażoną możliwość przyszłego zagrożenia. 

Praca z dzieckiem po doświadczeniu traumy

Prowadzący: prof. Alastair Black –psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny dzieci i młodzieży, akredytowany przez  Brytyjskie Towarzystwo Psychoterapii Behawioralnych i Poznawczych (BABCP) oraz Brytyjskiej Rady Psychoterapii (UKCP) superwizor i trener terapii poznawczo-behawioralnej. Akredytowany trener i facylitator Międzynarodowego Stowarzyszenia EMDR.

Podczas szkolenia zostaną omówione objawy, których mogą doświadczać dzieci narażone na poważną traumę. Podjęty zostanie również temat funkcjonowania w okresie po traumie, w którym dzieci i młodzież mogą być już w miejscu fizycznego bezpieczeństwa i dlatego mogą naturalnie chcieć zastanowić się nad swoimi doświadczeniami.

Emocje w obliczu niebezpieczeństwa

Prowadzący: prof. Robert L. Leahy – psycholog i psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, dyrektor Amerykańskiego Instytutu Terapii Poznawczej w Nowym Jorku i profesor psychologii klinicznej  na Wydziale Psychiatrii w Weill Cornell Medical College.

Wojna i konieczność emigracji, które dotknęły wielu mieszkańców Ukrainy mogą wywoływać szereg nieadaptacyjnych emocji, nad którymi trudno zapanować.

Terapia interpersonalna depresji i traumy

Prowadzący: Prof. John C. Markowitz – lekarz, profesor psychiatrii klinicznej w Columbia University College of Physicians & Surgeons oraz badacz w New York State Psychiatric Institute.

Psychoterapia interpersonalna (IPT) to ograniczona czasowo, ukierunkowana na diagnozę psychoterapia, pierwotnie opracowana w celu leczenia dużej depresji. Badania naukowe wielokrotnie wykazały skuteczność  ITP w leczeniu zaburzeń nastroju, traumy i innych zaburzeń psychicznych.

Co sprawia, że osoby udzielające pomocy mogą być skuteczne?

Prowadzący: Prof. William Miller –  psycholog kliniczny, psychoterapeuta, emerytowany profesor psychologii i psychiatrii na Uniwersytecie Nowego Meksyku w Albuquerque.Twórca Dialogu Motywacyjnego.

Co sprawia, że udzielające pomocy są skuteczne w swoich działaniach? Według prof. Millera są to specyficzne, fundamentalne umiejętności i postawy interpersonalne, które ułatwiają udzielanie pomocy osobom po trudnych, często traumatycznych wydarzeniach. Empatia, akceptacja, ciepło, umiejętność skupienia i inne cechy skutecznych “pomagaczy” są zarówno mierzalne, jak i możliwe do nauczenia.

Zamartwianie się i jak sobie z nim poradzić

Prowadzący: prof. Robert L. Leahy – psycholog i psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, dyrektor Amerykańskiego Instytutu Terapii Poznawczej w Nowym Jorku i profesor psychologii klinicznej  na Wydziale Psychiatrii w Weill Cornell Medical College.

Kiedy spotykają nas trudne, negatywne wydarzenia, często zdarza się, że zaczynamy martwić się przyszłymi problemami, z którymi naszym zdaniem nie możemy sobie poradzić. Martwienie się wiąże się z nadmiernym skupieniem się na zagrożeniu, niedocenianiem naszej zdolności do radzenia sobie i ciągłym skupianiem się na naszych negatywnych myślach.

Predyktory i strategie zapobiegania chronicznemy PTSD

Prowadzący: prof. Michael Duffy –  psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, specjalizujący się w pracy z pacjentami z PTSD, traumą oraz doświadczeniem żałoby. Wykładowca i dyrektor jednostki naukowej zajmującej się traumą w ujęciu terapii poznawczo-behawioralnej na Queen’s University w Belfaście.

Podczas szkolenia zapoznasz się z przeglądem aktualnych badań na temat traumy.

Pomoc wrażliwa na traumę

Prowadzący: dr Ryan Kennedy – założyciel i dyrektor Noeticus Counseling Center and Training Institute® w Denver, USA. Certyfikowany psychoterapeuta i trener DBT, dydaktyk i superwizor kliniczny. Wykładowca wydziału psychologii na Uniwersytecie Colorado

Podejście do opieki Trauma Informed Care podkreśla, że ​​jednostki i zespoły opieki muszą mieć pełny obraz sytuacji życiowej pacjenta — przeszłej i obecnej — w celu zapewnienia skutecznych usług opieki zdrowotnej z ukierunkowaniem na leczenie.

Współczucie i jak pomagać osobom, które dosięgnęła wojna

Prowadzący: prof. Paul Gilbert – psycholog kliniczny, psychoterapeuta i twórca terapii skoncentrowanej na współczuciu (CFT), współczującego treningu umysłu (CMT), wykładowca na Uniwersytecie w Derby.

Współczucie dla siebie opiera się na zrozumieniu, że chociaż odczuwanie bólu jest trudne, jest to normalne ludzkie doświadczenie, a nie porażka z naszej strony i nie jesteśmy sami. Następnie obejmuje kierowanie uczuć życzliwości i troski w stosunku do siebie, tak samo jak w przypadku kogoś innego, na kim nam zależy. I wreszcie, skupienie naszej uwagi i energii na tym, jak możemy poprawić nasz własny ból i przejść przez walkę, przed którą stoimy.

Program „Umiejętności Wspierające Powrót do Zdrowia Psychicznego”

Prowadzący: prof.  Joe Ruzek –  psycholog kliniczny, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny specjalizujący się w terapii problemów związanych ze stresem pourazowym. Dyrektor i założyciel Kliniki Wczesnej Interwencji na Uniwersytecie Palo Alto. Twórca podejścia “Psychological First Aid” stworzonego wspólnie przez amerykański National Center for PTSD oraz podejścia “Skills for Psychological Recovery” – praktycznego przewodnika do poradnictwa kryzysowego.

Skills for Psychological Recovery (SPR) wykorzystuje kilka podstawowych zestawów umiejętności, pomocnych w różnych sytuacjach pourazowych. SPR kładzie nacisk na pomoc osobie, która przeżyła, w odzyskaniu poczucia kontroli i kompetencji.

Techniki terapii poznawczej w zaburzeniach pourazowych. Rozwijanie umiejętności. cz. I

Prowadzący: dr n. med. Babak Najand – psychiatra, terapeuta poznawczo-behawioralny z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem pracy z pacjentami z doświadczeniem traumy, pochodzącymi z różnych środowisk w Australii i w Iranie.

Osoba po doświadczeniu traumy może zastygnąć na wiele lat dopóki nie będzie miała okazji popracować nad poznawczym znaczeniami tego doświadczenia. Ten film to ilustracja praktycznego zastosowania konkretnych technik terapeutycznych wykorzystywanych na poszczególnych etapach pracy z pacjentem po traumie.

Pierwsza pomoc psychologiczna: Wspieranie odporności psychicznej w obliczu wydarzeń traumatycznych

Prowadząca: prof. Lata K. McGinn, – psycholożka kliniczna, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, wykładowczyni na Uniwersytecie Yeshiva.

Od tego w jaki sposób udzielimy pierwszej pomoc psychologicznej zależy to czy u osób, które doświadczyły kryzysu/ traumy rozwiną się poważne problemy w powrocie do zdrowia. W sytuacjach kryzysowych naturalnie pojawiają się u ludzi skrajne reakcje, np. nasilone unikanie emocjonalne. Istnieją specyficzne sposoby udzielania pomocy psychologicznej w takich sytuacjach.

Pierwsza pomoc psychologiczna

Prowadzący: prof. Joe Ruzek – psycholog kliniczny, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, dyrektor i założyciel Kliniki Wczesnej Interwencji na Uniwersytecie Palo Alto. Twórca podejścia “Psychological First Aid” stworzonego wspólnie przez amerykański National Center for PTSD oraz podejścia “Skills for Psychological Recovery” – praktycznego przewodnika do poradnictwa kryzysowego.

Podczas szkolenia Pierwsza pomoc psychologiczna (Psychological First Aid) poznasz konkretne techniki pierwszej pomocy psychologicznej i dowiesz się w jakich sytuacjach i w jaki sposób można je używać.